МЕЊАМО ЗАЈЕДНО ГРЕЈАЊЕ!

Ово је заједничка иницијатива грађанки и грађана који желе да им се омогући лакша и бржа промена система кућног грејања.

Много нас у Смедереву уморно је од зимске идиле у којој морамо да ложимо угаљ и дрва како бисмо се угрејали. Док слушамо приче о лакоћи и лепоти грејања на гас, бесни смо док уносимо огрев и чистимо котао и шпорет, и све то по истој цени као они који имају гас! Осим тога, анализе кажу да је управо наш огрев највећи извор загађења ваздуха. Наравно да желимо да пређемо на боље грејање, али како?

Једна од највећих препрека сигурно је цена овог подухвата. Осим тога, није се баш лако прикључити на гас у свим деловима града, а процедуре су дуге и споре... Користимо наше право да удружено затражимо подршку наше државе да, за добробит свих нас – сваки стари котао и шорет у нашем граду буду искорењени.

За шта се залажемо?

  1. Техничке могућности за све врсте грејања
  2. Поједностављење процедуре
  3. Субвенције за конверзију котла

Сви заинтересовани грађани могу се пријавити у базу. Имајући податке о броју заинтересованих грађана, лакше ћемо заступати наша права и остварити олакшице за решење овог еколошког и социјалног проблема. Сви предузети кораци и информације биће прослеђени свим грађанкама/грађанима који су се пријавили у базу заинтересованих.

ГДЕ СМО САДА?

ЗАШТО ПРИЧАТИ О КОНВЕРЗИЈИ КУЋНОГ ГРЕЈАЊА?

Иако један од већих градова Србије, Смедерево се не може похвалити развијеним системом даљинског грејања. Већину површине града чине насеља са породичним кућама, које се индивидуално греју, најчешће на чврсто гориво. Осим што овакав начин живота умањује стандард породица у кућама, баш мала кућна ложишта највише утичу на загађење ваздуха у Смедереву, који – према званичним извештајима – већ годинама јесте прекомерно загађен.

КОЛИКО НАС ИМА?

Према последњим прикупљаним подацима, у Смедереву има укупно 38.587 домаћинстава. Чак 29.179 чине породичне куће (са 82.095 становника у њима), док је број станова 9.408 (са укупно 26.342 становника у њима). Ово показује да више од трећине стамбених објеката и становништва живи у породичним кућама.

Колико нас има?

РЕАЛНО СТАЊЕ ГРЕЈАЊА

Већина домаћинстава греје се на угаљ и дрва, док је мањи проценат применио систем грејања на пелет. Соларни панели и топлотне пумпе, као „чистији“ начин грејања скоро се уопште не примењују.

Ипак, гасна мрежа, као изузетно повољно решење за брзу конверзију на нивоу града – спроведена је у скоро читавом Смедереву. Па ипак, потпуно невероватно звучи чиљеница да је само 900 домаћинстава прикључено на гасну мрежу! Сада већ вишедеценијски пројекат Градске управе, и доста уложеног новца из буџета грађана за гасификацију града, у овом тренутку скоро да нема никакву корист за заједницу. Тренутне процедуре су гломазне и споре, и не постоји никакав сервис који грађанима олакшава овај процес.

Такође, иако поједини градови у Србији већ имају разрађен систем субвенција за грађане који желе да промене своје кућно грејање, у Смедереву овакве праксе још увек не постоје.

КОЈЕ СУ МОГУЋНОСТИ?

Сагоревањем угља, дрва или мазута производе се опасне материје, које погоршавају квалитет ваздуха који удишемо. Која решења постоје, и који су бенефити различитих система грејања?

ПЕЛЕТ

Еколошки статус Еколошки статус

Сагоревањем пелета, ослобађа се иста количина ускладиштеног угљеника у атмосфери, али се – за разлику од природног гаса, пропана или лож-уља, са којима узимамо угљеник заплењен у подземљу пре више милиона година – угљеник из пелета заплељен је је у дрвеним влакнима за смао неколико деценија. Ако правилно управљамо нашим шумским газдинствима, мењајући посечено дрвеће новим, штета се минимализује. Међутим, већина пелета се доставља у паковањима од 20 килограма у пластичним кесама, које потом морају да се бацају или рециклирају, па на овај фактор треба обратити пажњу.

Практичност Практичност

Пећи на пелет имају интегрисане канте које не захтевају често пуњење, па није неопходно редовно ложење, као код већине пећи и котлова на угаљ и дрва. Међутим, пећи на пелет имају покретне делове (дуваљке, температурни сензори, спирале за испоруку пелета и друге компоненте) који могу да се истроше и да захтевају одржавање, које се препоручује чак једном годишње, што значајано повећава оперативне трошкове пећи или котла на пелет.

Цена Цена

Нижа од лож уља, пропана или угља, тако да можете да уштедите новац који би иначе отишао на куповину неке од те врсте горива. Иако јефтиније од већине других горива, није јефтинији од природног гаса или неких врста топлотних пумпи.

ГАС

Еколошки статус Еколошки статус

Иако само гориво, којим узимамо угљеник заплењен у подземљу пре више милиона година, дугорочно гледано није решење еколошке одрживости планете, грејање на гас јесте „најчистији“ вид производње толотне енергије, с обзиром на најмање емисије штетних материја у ваздух.

Практичност Практичност

Инсталирање котла на гас и прикључак на централизовану мрежу јесу сложени због безбедоносних процедура, али једном уграђен котао – осигурава веома практичну и лаку примену и коришћење. Зависно од величине и потреба домаћинства, може се одабрати различити котао, а повољна могућност при одабиру неких типова котлова је и потенцијал да се на овај систем грејања у будућности надовежу други могући извори топлоте.

Цена Цена

Осим скупе и компликоване процедуре, за коју се тежи да се поједностави и појефтини, често се потеже питање цене гаса на светском тржишту. Баш као и струја, и овај енергент спада у централизоване системе којима не можемо лако прићи, и на чију цену утичу различити фактори. Ипак, резерве гаса на светском тржишту јесу дугорочно сигурне, а повољни односи са руским добављачем начелно осигуравају примарну будућност тржишта гаса у Србији. Осим тога, ефикасност овог система грејања омогућава бољу искоришћеност, те и квалитетније грејање по текућим ценама.

СОЛАРНИ ПАНЕЛИ

Еколошки статус Еколошки статус

Енергија добијена од сунца спада у „чисте“ енергије, које не утичу штетно на друге процесе на планети.

Практичност Практичност

Соларним панелима може се обезбедити и соларно грејање, које подразумева директно везивање за грејни систем домаћинства, мада је од скоро омогућено да корисници соларних панела који производе електричну енергију могу исту користити у оквиру електро-дистрибутивног система Србије. Ово значи да можемо производити струју путем соларних панела током целе године, а потом је у одређеној вредности користити из система за сопствене потребе. У том случају, грејни систем домаћинства требало би да буде на струју.

Цена Цена

По незваничним проценама соларни панели би просечном домаћинству требало да „се врате“ кроз највише 5 година, а уз субвенције – и мање. Од скоро постоје и подстицајне мере Републике Србије за куповину соларних панела, које се путем оштина и градова омогућавају грађанима.

ТОПЛОТНА ПУМПА

Еколошки статус Еколошки статус

Топлотне пумпе су уређаји који стварају корисну топлоту користец́и топлотну енергију околине, подземне воде, тла или спољног ваздуха, и претварају енергију тих извора у топлоту за грејање. За рад топлотне пумпе потребна је електрична енергија. Главна одлика топлотне пумпе ја да производи у просеку три пута већу енергију од оне коју користи за рад! То значи да од 1 кW електричне енергије производи 3 кW топлотне енергије, што значи да је овакав систем најмање штетан по животну среидну.

Цена Практична примена

Процес инсталације је компликован и скуп, зависно за који систем пумпе се одлучујете. Осим тога, најбољи резултати добијају се у комбинацији са подним грејањем. Пумпа ради на струју, али не захтева посебну пажњу корисника (као што је ложење).

Цена Цена

Једном када се инсталација исплати, овај систем грејања је дефинитивно најкориснији, јер – једноставно речено – производи 3 пута више енергије него што потроши. Грејање постаје практично бесплатно. Међутим, улагања и одабир стручних лица у процесу на самом почетку, захтевају почетно улагање које је најскупље од свих система грејања.

ГАСИФИКАЦИЈА

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРИКЉУЧАК

МАПА ДОСТУПНОСТИ ГАСНЕ МРЕЖЕ У СМЕДЕРЕВУ

ПРИМЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ

КАКО ДОВЕСТИ ДО ВЕЋЕГ ПРОЦЕНТА ДОМАЋИНСТАВА КОЈА ИМАЈУ ЕКОЛОШКИЈИ СИСИТЕМ ГРЕЈАЊА?

Поштовање усвојених планова и стратегија – Градска управа Смедерево сама себи је прописала проширење система даљинског грејања у Плану квалитета ваздуха, што значи да само треба активно радити на спровођењу планираних активности.

Субвенције – Изузетно повољан ефекат имају субвенције грађана з азамену котлова, какве већ неколико година спроводи ГУ Ужице, као и други градови у Србији. Субвенционисање значи да се грађани могу пријавити з апрограм по коме им половину трошкова новог уређаја за грејање сноси држава. Тај модел је често омогућен кроз државне програме, који регулишу сбвенцију делом из градског, длеом из државног буџета. Ова олакшица је од кључне важности за убрзавање процеса конверзије кућних ложишта.

Поједностављивање процедуре - Пошто конверзија ложишта постаје питање од оптег интереса, јер треба да доведе до смањења загађења ваздуха, сложене и обимне процедуре које се тичу документације добијене од државне управе требало би да се обједине и смање. Наиме, у овом тренутку не постоји обједињена процедура з априкључивање на гас, рецимо, већ сваки грађанин обезбеђује појединачна документа, уз све пратеће трошкове за сваки понаособ. Уколико постоји политичка воља, овај корак би могао знатно да се убрза и појефтини.

Ефиксаније пословање државних предузећа – Процедура прикључивања на гас је изузетно мистификована и спора, што се може поправити повећањем капацитета јединице ЈП Србијагас у Смедереву, и стварањем услова за њихов ефикасни рад. Овај корак морао би да буде први приоритет у раду.

Процедура прикључивања на гас

Подржи иницијативу

САЗНАЈТЕ ПРВИ!

Уколико желите да уштедите своје време и да увек будете правовремено информисани о инцијативама, пријавите се на мејлинг листу.

Message sent.